Go For the Gold

Age Group Results

July 09, 2016


www.goforthegoldrochester.com


Men: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5k

Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Azeri Thiemann Dodge Center MN 656 10 72 29:59.2 29:59.2 9:40/M
2 Caelynn Petersilie Kasson 546 8 127 36:06.7 36:06.7 11:39/M
3 Rebecca Cook Rochester 507 10 146 49:29.8 49:29.8 15:58/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Aidan Feda Rochester MN 663 9 23 24:04.1 24:04.1 7:46/M
2 Wesley Gustafson Rochester 597 10 27 24:34.5 24:34.5 7:55/M
3 Ethan Picker Rochester 550 9 35 25:19.1 25:19.1 8:10/M
4 Owen Frick Rochester 521 10 39 25:43.0 25:43.0 8:18/M
5 Charles Gustafson Rochester 596 8 41 26:04.7 26:04.7 8:25/M
6 Bode Fitch Kasson 519 9 50 27:10.1 27:10.1 8:46/M
7 Lincoln Lamaster Rochester 536 10 71 29:44.7 29:44.7 9:35/M
8 William Thiemann Dodge Center MN 655 7 74 30:01.7 30:01.7 9:41/M
9 Luke Picker Stewartville 589 10 78 30:13.8 30:13.8 9:45/M
10 Charlie Converse Mantorville MN 653 9 123 35:13.4 35:13.4 11:22/M
11 Nathan Lee Rochester MN 609 9 132 37:37.0 37:37.0 12:08/M
12 Camden McJunkin Rochester 583 6 136 39:01.8 39:01.8 12:35/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kaylee Maker St. Charles MN 650 14 44 26:29.0 26:29.0 8:33/M
2 Josilyn Cordes Byron MN 667 14 64 29:19.4 29:19.4 9:27/M
3 Hannah Lamaster Rochester 535 12 69 29:40.1 29:40.1 9:34/M
4 Mikaela Dieter Rochester 510 14 94 32:13.5 32:13.5 10:24/M
5 Jordyn Howe Byron 530 13 129 36:24.8 36:24.8 11:45/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jack Fisher Rochester 578 14 3 19:03.1 19:03.1 6:09/M
2 Gabe Hanson Rochester 580 14 4 19:06.0 19:06.0 6:10/M
3 Carter Proud Rochester 593 14 19 23:32.7 23:32.7 7:35/M
4 Jonathan Oniekeit Rochester MN 629 13 25 24:12.9 24:12.9 7:48/M
5 Tate Gustafson Rochester 598 13 40 26:02.9 26:02.9 8:24/M
6 Canon Tweed Rochester 569 14 46 26:33.2 26:33.2 8:34/M
7 Mark Leonard Rochester 581 13 56 27:34.1 27:34.1 8:54/M
8 Ethan Petersilie Kasson 547 11 58 28:01.5 28:01.5 9:02/M
9 Sam Frick Rochester 522 13 62 28:25.2 28:25.2 9:10/M
10 Stephen Olander Rochester 588 14 126 36:00.1 36:00.1 11:37/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Claudia Bell Rochester MN 601 16 49 26:47.7 26:47.7 8:38/M
2 Jade Boysen Rochester MN 575 16 55 27:31.6 27:31.6 8:53/M
3 Stahler Olivia Pine Island MN 666 17 81 30:43.3 30:43.3 9:55/M
4 Morgan Misner Rochester 540 16 85 31:05.3 31:05.3 10:02/M
5 Lizzy Hansen Rochester 524 16 86 31:08.7 31:08.7 10:03/M
6 Alyssa Cordes Byron MN 669 17 124 35:18.3 35:18.3 11:23/M
7 Anna Emond Lakeville 516 19 142 44:11.7 44:11.7 14:15/M
8 Sara Bultsma Lakeville 505 19 143 44:15.2 44:15.2 14:16/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jared Baudoin Rochester MN 600 17 8 20:05.6 20:05.6 6:29/M
2 Caleb Feda Rochester MN 662 15 22 24:04.0 24:04.0 7:46/M
3 Cameron Hellkamp Rochester MN 606 16 59 28:05.7 28:05.7 9:04/M
4 Peter Hansel Rochester MN 604 17 67 29:26.6 29:26.6 9:30/M
5 Drake Evers Rochester 577 18 84 31:04.8 31:04.8 10:01/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Samantha Bultsma Lakeville 504 23 45 26:32.7 26:32.7 8:34/M
2 Rachel Berg Stewartville MN 642 29 53 27:23.6 27:23.6 8:50/M
3 Sonja Murray Rochester 541 27 61 28:14.9 28:14.9 9:06/M
4 Cydni Smith Rochester 562 26 80 30:40.2 30:40.2 9:54/M
5 Kelsey Zubke Byron 574 28 98 32:52.9 32:52.9 10:36/M
6 Monique Sledd Rochester 561 26 107 33:52.6 33:52.6 10:55/M
7 Paige Russell Rochester MN 614 24 108 33:57.6 33:57.6 10:57/M
8 Candace Hanson Rosemount 525 28 130 37:06.4 37:06.4 11:58/M
9 Jenny Helms Rochester 526 28 140 41:57.7 41:57.7 13:32/M
10 Aneesha Sethi Rochester 559 26 141 42:21.0 42:21.0 13:40/M
11 Kasey Odell Rochester 542 28 144 44:30.9 44:30.9 14:21/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Quast Rochester 555 28 7 19:40.6 19:40.6 6:21/M
2 Aaron Murray Rochester MN 610 26 10 21:03.7 21:03.7 6:47/M
3 Adam Vandeusen Rochester 570 28 47 26:34.1 26:34.1 8:34/M
4 Jacob Bauer Rochester 501 26 52 27:19.6 27:19.6 8:49/M
5 Mielke Jacob Eagan MN 670 25 96 32:38.2 32:38.2 10:32/M
6 Kyle Russell Rochester 557 27 116 34:33.2 34:33.2 11:09/M
7 Colin Myhro Rochester MN 658 22 118 34:38.1 34:38.1 11:10/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lily Tamire Rochester MN 636 31 13 22:06.2 22:06.2 7:08/M
2 Shannon Nelson Rochester MN 640 33 14 22:33.5 22:33.5 7:16/M
3 April Thompson Kasson 567 31 20 23:55.5 23:55.5 7:43/M
4 Lindsay Duda Rochester MN 602 37 21 23:55.7 23:55.7 7:43/M
5 Claire Schreiber Rochester MN 638 30 33 25:02.3 25:02.3 8:05/M
6 Kelly Stakely Estero FL 615 35 38 25:42.7 25:42.7 8:17/M
7 Melissa Miland Rochester 539 39 48 26:41.5 26:41.5 8:36/M
8 Audra Picker Rochester 548 32 60 28:14.7 28:14.7 9:06/M
9 Jen Picker Stewartville 590 34 65 29:23.3 29:23.3 9:29/M
10 Beverly Klein Rochester MN 637 35 76 30:07.3 30:07.3 9:43/M
11 Kaia Yngve Rochester 573 32 82 30:56.3 30:56.3 9:59/M
12 Jill Cordes Byron MN 668 36 83 30:59.7 30:59.7 10:00/M
13 Bilki Vaneps Rochester 571 35 89 31:36.6 31:36.6 10:12/M
14 Melissa Eckhoff Rochester MN 619 36 102 33:40.5 33:40.5 10:52/M
15 Jamie Breuer Rochester MN 665 35 105 33:45.2 33:45.2 10:53/M
16 Noemi Plantz Woodbury 595 35 115 34:31.1 34:31.1 11:08/M
17 Annie Johnson Oronoco MN 659 36 119 34:39.6 34:39.6 11:11/M
18 Amber Converse Mantorville MN 651 37 122 35:13.3 35:13.3 11:22/M
19 Amy Petersilie Kasson 544 37 128 36:11.0 36:11.0 11:40/M
20 Kristi Downs Rochester 513 33 145 46:02.2 46:02.2 14:51/M
21 Teresa Cook Rochester 508 37 147 49:36.7 49:36.7 16:00/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Josh Thiemann Dodge Center MN 654 36 5 19:26.0 19:26.0 6:16/M
2 Matthew Thompson Kasson 566 31 6 19:34.3 19:34.3 6:19/M
3 Josh Converse Mantorville MN 652 39 11 21:04.0 21:04.0 6:48/M
4 Oliber Tobin Rochester MN 664 35 12 21:48.8 21:48.8 7:02/M
5 Steve Gricius Winona MN 603 35 15 23:10.0 23:10.0 7:28/M
6 Brent Picker Stewartville 591 34 18 23:25.5 23:25.5 7:33/M
7 Andy Saunders Rochester MN 623 38 30 24:51.3 24:51.3 8:01/M
8 Brandon Berg Stewartville MN 643 31 32 25:02.0 25:02.0 8:05/M
9 Nathan Rudlong Pine Island 556 37 36 25:25.3 25:25.3 8:12/M
10 Ben Leger Goodview 537 38 37 25:31.0 25:31.0 8:14/M
11 Andrew Petersilie Kasson 545 36 57 27:34.1 27:34.1 8:54/M
12 Patrick Duffy Rochester 514 38 99 32:52.9 32:52.9 10:36/M
13 Matthew Pagenkopf Rochester 543 31 106 33:50.0 33:50.0 10:55/M
14 Chad Brownfield Rochester 502 34 112 34:25.3 34:25.3 11:06/M
15 Malachi Johnson Oronoco MN 660 36 120 34:39.8 34:39.8 11:11/M
16 Jeremy McJunkin Rochester 582 36 137 39:02.0 39:02.0 12:35/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Teresa Aerick Kasson MN 648 41 16 23:13.2 23:13.2 7:29/M
2 Anna Vaith Racine 594 43 24 24:12.8 24:12.8 7:48/M
3 Sarah Kohn Spring Valley MN 635 49 34 25:14.0 25:14.0 8:08/M
4 Stephanie Ellsworth Rochester MN 618 40 42 26:20.2 26:20.2 8:30/M
5 Julie Reiland Stewartville MN 611 41 75 30:02.3 30:02.3 9:41/M
6 Angela Vierkant Rochester 572 46 79 30:22.6 30:22.6 9:48/M
7 Cara Mulrine Kasson MN 617 42 87 31:19.9 31:19.9 10:06/M
8 Shannon Olander Rochester 587 42 88 31:33.5 31:33.5 10:11/M
9 Tracy Howe Byron 529 42 93 32:08.6 32:08.6 10:22/M
10 Heidi Dieter Rochester 511 45 95 32:13.8 32:13.8 10:24/M
11 Jessica Westphail Kasson MN 644 40 97 32:45.3 32:45.3 10:34/M
12 Elizabeth Winters Rochester MN 620 41 103 33:40.6 33:40.6 10:52/M
13 Jennifer Lamaster Rochester 533 41 110 34:07.9 34:07.9 11:00/M
14 Patti Miller Rochester MN 645 49 121 34:56.8 34:56.8 11:16/M
15 Sasha Fenske Kasson 517 40 125 35:34.6 35:34.6 11:28/M
16 Betsy Lee Rochester MN 608 40 133 37:40.5 37:40.5 12:09/M
17 Jenat Maker St. Charles MN 649 46 135 38:00.6 38:00.6 12:15/M
18 Delia Clark Rochester MN 631 49 138 39:59.1 39:59.1 12:54/M
19 Rebecca Williams Rochester MN 634 46 139 40:54.7 40:54.7 13:12/M
20 Dana Bultsma Lakeville 503 49 150 52:59.8 52:59.8 17:05/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Onigkeit Rochester MN 630 48 1 18:22.7 18:22.7 5:55/M
2 Mario Minelle Kasson 584 45 2 18:44.4 18:44.4 6:03/M
3 David Derby Mantorville 509 47 9 20:09.3 20:09.3 6:30/M
4 Anthony Olson Rochester MN 661 47 26 24:21.0 24:21.0 7:51/M
5 Kevin Proud Rochester 592 45 51 27:13.2 27:13.2 8:47/M
6 Rob Olander Rochester 586 40 77 30:09.3 30:09.3 9:44/M
7 Stephen Russell Rochester MN 622 48 109 34:00.0 34:00.0 10:58/M
8 Mark Lamaster Rochester 534 42 111 34:08.2 34:08.2 11:01/M
9 Reid Meyer Rochester MN 646 49 134 37:45.2 37:45.2 12:11/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Vicki Hamnenberger Eyota MN 624 53 66 29:24.9 29:24.9 9:29/M
2 Patty Ostroot Kasson MN 628 55 73 29:59.3 29:59.3 9:40/M
3 Kathryn Howard Wimberley TX 528 53 90 31:40.6 31:40.6 10:13/M
4 Kathryn Gardner Rochester MN 647 55 113 34:25.4 34:25.4 11:06/M
5 Diane Heinz Rochester MN 605 57 131 37:27.0 37:27.0 12:05/M
6 Kim Emond Lakeville 599 58 149 52:59.5 52:59.5 17:05/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Pfenning Zumbrota MN 639 59 17 23:13.4 23:13.4 7:29/M
2 Jerry Volcheck Rochester MN 641 53 28 24:42.5 24:42.5 7:58/M
3 Jim Bennett Rochester MN 633 59 29 24:48.0 24:48.0 8:00/M
4 Eddie Dieker Iola KS 626 59 31 24:58.4 24:58.4 8:03/M
5 Thomas Canan Rochester 506 52 54 27:25.4 27:25.4 8:51/M
6 Matthew Feirer Rochester MN 625 50 63 29:19.1 29:19.1 9:27/M
7 Greg Howard Wimberley TX 527 54 91 31:48.4 31:48.4 10:15/M
8 Joe Kluck Rochester MN 607 59 101 33:26.5 33:26.5 10:47/M
9 Shashi Sethi Rochester 560 57 148 51:26.3 51:26.3 16:35/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brenda Strain Rochester 565 62 70 29:43.0 29:43.0 9:35/M
2 Paula Pendergast Rochester MN 616 62 100 33:11.4 33:11.4 10:42/M
3 Denise Ducharme Rochester MN 621 60 104 33:40.7 33:40.7 10:52/M
4 Diane Hammel Stewartville 523 62 114 34:28.2 34:28.2 11:07/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lee Smith St. Charles 563 68 43 26:25.6 26:25.6 8:31/M
2 Allen Halverson Goodview 579 60 92 31:56.2 31:56.2 10:18/M
3 Steve Myhro Rochester MN 657 60 117 34:37.4 34:37.4 11:10/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sandra Dalquist Rochester MN 627 75 68 29:31.2 29:31.2 9:31/M